Gaupne, Norge – september 2025 – Digital Etikett, en ledande norsk etikettproducent med rykte om sig att leverera hög kvalitet, snabbhet och hög servicenivå, har tillkännagivit en betydande investering i HP Indigo 200K Digital Press. Investeringen presenterades under Labelexpo Europe 2025 och markerar en viktig milstolpe i företagets fortsatta expansion inom flexibel förpackning.
Digital Etikett har länge utmärkt sig som en pålitlig leverantör av etiketter i korta serier med snabba leveranser och starkt kundfokus. Nu växer efterfrågan på flexibel förpackning snabbt, och med den nya investeringen skalar företaget upp för att möta marknadens behov. HP Indigo 200K erbjuder överlägsen tryckkvalitet, effektivitet och hållbarhet för on-demand-produktion – en optimal lösning för varumärken som kräver snabbhet, precision och kostnadseffektivitet.
Pressen ger också full flexibilitet för etikettproduktion, vilket gör det möjligt för Digital Etikett att stärka sin position både på etablerade och nya marknader. Med HP Indigo 200K får företaget en komplett lösning för snabb och högkvalitativ produktion av flexibel förpackning – ett tydligt bevis på deras satsning på innovation och kundnöjdhet.
Som en del av investeringen återgår Digital Etikett också till att samarbeta med Visutech för service och support. Med Nordens största organisation av servicetekniker erbjuder Visutech lokal expertis, snabba insatser och hög tillgänglighet – något som ytterligare stärker det nära partnerskapet mellan HP och Visutech.
Kjetil Hovland, CEO på Digital Etikett, kommenterar:
”Flexibel förpackning har blivit en snabbt växande del av vår verksamhet, och i takt med att efterfrågan fortsätter att öka behövde vi utöka vår kapacitet. HP Indigo 200K ger oss flexibiliteten att leverera förpackningar av högsta kvalitet med den snabbhet och hållbarhet som våra kunder förväntar sig – samtidigt som den stärker vår starka etikettverksamhet. Att återgå till Visutech för service innebär dessutom att vi får tillgång till lokala servicetekniker och logistik på nära håll – vilket ger oss tryggheten att vår produktion fungerar smidigt och pålitligt, varje dag.”
Max Liljegren, Sales Executive Labels & Packaging Nordics på Visutech, säger:
”Vi är väldigt glada över att få arbeta nära Digital Etikett igen. De är ett innovativt och framåtblickande team som alltid är redo att utforska nya möjligheter och tänja på gränserna. Med nya HP Indigo 200K är Digital Etikett perfekt positionerade för fortsatt tillväxt inom flexibel förpackning. På Visutech är vi stolta över att få stödja dem med vårt dedikerade serviceteam och vår tekniska expertis.”
För mer information, vänligen kontakta:
Max Liljegren
Sales Executive, Labels & Packaging Nordics
E-post: MaxL@visutech.se
Telefon: +46 703 17 33 23




